Şunu iyi bilmeliyiz ki ticaretin içinde bulunan her kişi ve kurum için web sitesi bir nimettir. Neden , çünkü hiçbir medya organı bize internetin tanıdığı imkanları tanıyamaz.
Web Sitesi Sahibi olmanın bize sağlayacağı avantajlar şunlardır ;


•    Ürün veya hizmetinizi tüm dünyaya sunma imkanı bulursunuz. Sadece çevrenizde, mahallenizde veya şehrinizde sunmanız gerekmez.
•    Ulaşılabilirliğinizi arttırır. Yani sizi uluslar arası bir boyuta taşır.
•    Sizi gereksiz masraflardan kurtarır. Çünkü el broşürü, radyo veya televizyon reklamları, el ilanları gibi reklam araçlarıyla hem vakit kaybeder hemde devamlılık sağlayamazsınız. Bu reklam araçlarını sürekli yapmak şsterseniz cebinizden sürekli para çıkar. Ama we sitesine yapacağınız ufak ve bir seferlik yatırımla reklamınızda devamlılık sağlayabilirsiniz.
•    365 gün / 24 saat size açık bir ticarethanenin kazancını getirir. Sonuçta çoğu iş yerleri sabah belli bir saatte açılır ve aksam kapanır. Rakipleriniz satışlarına devam ederken siz bundan mahrum kalırsınız. Ama web sitesiyle reklam ,satış ve tanıtım imkanıyla 24 saati kullanarak kendinize zaman kazandırırsınız.
•    Tanıyıp tanımadığınıza bakmadan bütün müşterilerinizi sanal olarak da olsa dükkanınıza davet edebilirsiniz. 
•    Hayat yoğunluğu, zamanımızın olmayışı ve ulaşım zorluğu gibi nedenlerle çoğu zaman en yakınımızdaki yerleri tercih etmeye zorlanırız. Web sitesiyle artık bunun bir önemi kalmaz. Çünkü insanlar bilgisayarlarının başında bir tıkla istedikleri bilgi veya ürüne ulaşabilirler.
•    Aktüel kalmanızı sağlar. Yani siz yönetim paneliyle web sitenizin vitrinini sürekli güncel tutabilir ve dikkat çekebilirsiniz. Bunun için ekstra bir ücret de ödemenize gerek kalmaz.
•    Var olan müşterilerinizi size bağlar. Ticarette yeni müşteriler kazanmak zordur ama var olan müşteriyi kaybedip tekrar kazanmaya çalışmak daha zordur.. Var olan müşterileriniz sizin web sitenizin vitrinini güncel tutarak reklamını yaptıkça sizi takip ederler.
•    Güvenilirliğinizi arttırır.
•    Web sitesi olan şirketler çoğaldıkça siz bundan zarar görürsünüz. Rakipler Güncel medyayı kullanarak 1 adım öne geçerken siz web siteniz olmazsa geride kalırsınız.


Yeni Ticaret Kanunu 1524. Madde – Web Tasarım Zorunluluğu
 Devletin Bu zorunluluğu Koyması doğru bir karar mı ? Evet. Neden?
Çünkü devletin bu zorunluluğu getirmesinde 2 amaç vardır ;
1.    Rekabeti Arttırmak
2.    Şeffaflık

Rekabetten kastım şu ; sermaye şirketleri web sitesi kllandıkça ticarethanelerin para kazancı artar. Ticarethaneler kazanırsa devlet vergi kazanırç Devlet vergi kazandıkça toplum bundan faydalanır.

Şeffaflık da şudur ; kurnazlık ve ikili ilişkilerle yürütülen işler, vergi kaçırma veya naylon fatura düzenleme gibi sahtekarlıklar yerine web sitesiyle hem vatandaş hem de devlet karşısındaki muhatabı bilecek. Yani şeffaflıkla beraber kurumsallaşma başlayacak.