Şirketler ve kurumlar için kullanılan statik Web sitelerine kurumsal web sitesi denir. Kurumsal web sitesini diğer sitelerden ayıran şey özellikleridir, küçük veya büyük hatta büyümek isteyen her işletme için kullanıma uygundur.

 

Kurumsal web sitesi nasıl olur?

Sabit içeriği olan ve sadece işletmenin kuruluşunu ve hizmetlerini yansıtan bu sitelerde ürün veya satış yapılmaz, daha çok işletmenin marka değeri üzerine ve kuruluşundan günümüze kadar geçen sürede büyüme oranları, vizyon ve misyonu ön plandadır. E-ticaret veya reklam amaçlı Web siteleri gibi websitesinden gelir elde amaçlı kurulmaz. İşletmenin marka değeri en önemli unsurdur.

 

Kurumsal web sitesi özellikleri;

Görselliğinin sade ve işletmenin rengine uyarlanarak hazırlanan kurumsal web sitesinin özellikleri müşterilerin isteği doğrultusunda opsiyonlaşabilir ama genel olarak 

  • En fazla 3 renk
  • Kuruma ait logo
  • Sabit içerik
  • Kurumsal işletmenin tanımı
  • Ürün ve hizmetlerin tanımı 
  • Biyografik geçmiş
  • İletişim

Müşteri tarafından özel bir talep olmadıkça genel olarak bu özellikler kurumsal web sitesi için yeterlidir. Kurumsal web sitelerine diğer eklenen özelliklerden biriside seo "search engine optimization" dur. İşletmenizin ismi veya ürünü ile ilgili arama motorlarında ön planda olmak isterseniz seo eklentisi kullanabilir ve ilk sayfalarda yer alabilirsiniz. Bunun için bilginiz yoksa seo danışmanlık hizmeti için başvurarak websitenizin seo için uyumluluk kontrolünü yapabilirsiniz. Kurumsal web sitesi kalıcı olmalıdır. İçeriğini değiştirmek değil aksine yıllarca aynı kalması daha verimlidir. Tabiki işletmeniz için yapacağınız eklemeler hariç yenilikleriniz olduğunda bunları eklemenizde herhangi bir sorun yoktur.

Türkiye'de genel olarak kurumsal web siteleri için com.tr uzantılı web siteleri tercih edilmektedir. İşletmenizin .tr uzantılı domaini olması için resmi işletme evraklarına ihtiyaç olduğundan dolayı alan adınızın reklamını yaparken bile web sitesi haricinde işletmeniz adına resmi kayıtlarınızın olduğunu gösterir ve ülkemizde güven veren alan adlarından biridir.