İlk olarak ticaretin başlamasıyla birlikte reklam dünyası doğdu, müşterilerle iletişim kurma işlemi ilk olarak M.Ö. 3000 yıllarda ortaya çıkmıştır. O dönemlerde çığırtkanlar aracılığı ile satış yapan tüccarlar işyerlerinin önlerine yazılı tabelalar koyarak tarihteki ilk reklamın başlamasına neden oldular. 

Hatta eskiden Mısır da bir caddede aynı reklamların birkaç noktada olması günümüzde kullanılan tekrarlama yöntemine benzerlik gösterir. Çığırtkanlar ve tellallar ile başlayan reklam dünyası günümüze kadar değişkenlik göstererek etkisini sürdürmüştür. İlk olarak tellak ve çığırtkanlar ile sesli reklamlar kullanılırdı, bu yöntem o dönemde ticarette büyük rol oynuyordu, en iyi kazanç elde eden tüccarın gelirinin çoğunluğunu sağlayan şey reklamının etkinliğiydi.

Tabelaların başlamasıyla sesli reklamlar görüntülü reklamlar ile birleşti, o dönemlerde işyerlerindeki tabelalarda işletmeler için semboller kullanılmaktaydı, sütçü keçi simgesi, fırıncı değirmen ve katır, okullarda ise dayak yiyen çocuk sembolleri vardı, bu sürecin gelişimi ise 1480 yılında matbaaların açılmasıyla daha da gelişti, basılan reklamlar dağıtılarak kitlelere hitap edilmeye başladı, o süreçte gazetenin yayına girmesiyle reklam kitlesel olarak yayılmaya başladı, ilginçtir ama gazetede basılan ilk reklam 12 tane at'ını kaybeden bir adamın geri getirilmesi için mükâfatlandırılacağı vaadini veren ilan oldu.

Modern reklamcılık ise 1700’lü yıllarda basının büyümesi ile birlikte ilk adımları attı ilk gazete ilanı ise Almanya'da üretilen bir ilaç reklamı oldu sonrasında ise Gazete'lerde yayınlanan çay ve kahve ilanları ile hız kazanmaya başladı, 1710 yılında yazılan bir mektupla söyle dendi "reklam büyük yakalamak için keşfedilmiş en uygun method" dur.

 İlk etkili reklam ise İngiltere'de yayınlanan bir gazete şöyle yazıyordu "dişleri temizleyen bu toz, İngiltere'de yaşayan asiler ve kibarlar arasında kullanılan en iyi üründür" olarak yayınlandı, 

Reklam sayesinde insanlara her şeyi inandırabileceklerdi gücünü o zaman  keşfetmişlerdi, bunun mümkün olmayacağını söyleyen lord cherterfield, mantegue dükü ile iddiaya girmiş ve bunu denemek için gazetelere " tiyatroda bir adam bir baston ile orkestra çalacak ve şarap şişesine girerek şarkı söyleyecektir." Şeklinde olmuştu, montegue dükü ise haklı çıktı ve tiyatronun yapılacağı bina tıklım tıklım doldu, tabi sonrasında hayal kırıklığına uğrayan insanlar tiyatro salonunu dağıttı.

Çok zeki veya çok aptal bir adamın gazete ilanı ile aynı kabiliyetlerde gösterilebileceği gerçek bir aşikardır. PARASINI ÖDEMEK KOŞULU İLE HERKES HER KONUDA REKLAM VEREBİLİR. Bunun ne kadar tehlikeli olduğunu bi düşünün, 

Reklam ajansları reklam verenlerin ve yayıncıların budala olması sonucu ortaya çıkan bir meslektir, fakat satış ve pazarlamanın etkisinin en hızlı yayılmasına hizmet etmişlerdir. 

Günümüzde reklam örnekleri ise epeyce fazladır, tv, gazete, web sitesi, seo, bilboard, vs daha birçok örnek bulmak mümkün.