Doğrudan kullanıcıyı bilgilendirmek adına güncel içerik barındıran web sitelerine haber web sitesi denir. Genel olarak haber ajansı destekli olarak içerik yayınlanan haber web sitelerinin seo oranı yüksek ve dizin sınırlaması yoktur. Fakat taze ve güncel bilgi paylaşımı için ajans desteği şarttır. Genelde haber web sitelerini üye oldukları ajanslardan gelen haberleri otomatik veya manuel olarak web sitelerinde paylaşır, bu web sitelerinin geliri ise 2 türlü olur.

1. Google adsense veya başka bir reklam platformuna üye olarak web sitesine gelen ziyaretci üzerinden elde edilen gelir.

2. Web sitesine dışarıdaki işletmelerden gelen reklam teklifleriyle oluşturulan genelde banner ve pop up olarak açılan reklam geliri.

Sağlam bir hosting üzerine kurulması gereken haber web sitelerinin güvenliği önemli bir kriterdir, düzenli ve kopya olmayan içerikleri ile paylaşılan içeriklerden oluşan sitenizi kurmaya karar verdiğinizde öncelikle basit olmayan bir web hosting e ihtiyacınız var. bunu fiyatlandırmak gerekirse 750 - 4.000 TL arasındaki bir web sitesi işinizi görücektir, sonrasında ise satın aldığınız web sitesini yönetmeyi bilmiyorsanız aylık 1000TL civarında içerik editörü tutabilir veya ecd builder ile kendiniz kolayca bu içerikleri paylaşabilirsiniz. devamında ise organik içerik için haber ajansına aylık 500-1500TL arasında bir rakam ile üye olup günlük haber satın alabilirsiniz. aslında yıllık fiyatlandırmada baz alırsak,

HABER WEB SİTESİ FİYATLARI:

Web sitesi yıllık: 1000TL

Editör için: 1000x12= 12.000TL

Haber ajansı: 500x12= 6.000TL Toplamda 19.000TL civarında ortalama bir yıllık bir gider ile kazanç elde edebilirsiniz. Burada en önemli nokta ise kar elde etme noktanızı iyi belirlemeniz gerekir. Bu alanda en iyi verimi elde etmek için ise google news kaydı olması önemli bir kriterdir.