Seo yaptırmak isteyenler için ''%100 arama motorlarında yükselme garantisi'' cümlesi elbette en çok cezbedici kelimeler arasında, peki bir web sitesi %100 aramalarda yükselirmi? Cevap; web sitesinden beklenen şey örneğin belirlenen anahtar kelime ile arama motoru sonuçlarında 116.sırada ise 115. sıraya yükselir.! ama bu sizin istediğiniz bir sonuçmu? önemli olan nokta bu sanırım. 

Günümüzde en çok hile yapılan işlemlerin başında arama motoru optimizasyonu yer alıyor, uzmanlık alanı dışında sadece birkaç arama sonucu aracı kullanarak web sitelerinin arama sonuçlarında yükseleceğini söyleyen insanlarla dolu, hatta bu konuda google gibi çeşitli arama motoru yayıncılarının web sitesi sahiplerine uyarısı var

''DİKKAT ! SİZİ %100 İLK SIRA/SAYFA'DA ÇIKARACAĞINI SÖYLEYEN KİŞİ VEYA KURUMLARDAN UZAK DURUNUZ!'' peki neden bu uyarıyı yapıyorlar?

Arama motoru sonuçları binlerce arama motoru botlarının matematiksel bir dizi işlemleri sonucu ortaya çıkan en az 200 kriter değerlendirerek kullanıcılara sunulur. Dışarıdan herhangi birinin bu botların çalışma şekli ve arama motoru sonuçlarına olan etkisini önceden bilemez. Bu yüzden size sıralamalarda vaad ettikleri sonucu sunmaları kesinlikle mümkün değildir.

Arama motorlarında yükselme sonuçları tahmin edilebilir fakat garanti edilemez. tahmin edilebilirliği ise daha önceden bu konuda uzmanlaşmış kişiler tarafından mümkündür. Arama sonuçlarında işletmenizin yükselmesi yapılan seo  çalışmalarına göre %'lik dilimler üzerinden hesaplandığında elbette yükselmek mümkündür ama bunun garantisini vermek kesinlikle etik bir çalışma değildir. Bir çok kişi için arama motoru sonuçlarında yükselmek arzu edici bir istek uyandırsada sonuç odaklı olarak çalışma yapan veya yapmayı bilen sayısı azdır. web sitenizin doğru ve dürüst içeriklerle donatılması en önemli faktördür. Arama motorlarını yanıltıcı veya hileli uygulamalar ile kandırmak mümkün değildir. 

İşiniz, işletmeniz veya ürünleriniz ile ilgili arama motoru sonuçlarında yer almak isterseniz, öncelikle bu konu hakkında bilgi sahibi olmayı amaç edinebilirsiniz, sonrasında ise tasarım ve kod bilginiz yok ise bu işlemler için mutlaka bir seo danışmanlık hizmeti veren kurum veya kişiler ile irtibata geçerek web sitenizi veya projenizi analiz etmesini isteyebilirsiniz. Fakat yinede yazımızın başında söylediğimiz gibi size sonuçlar hakkında ilk sayfa veya ilk sırada %100 yükselme garantisi veren kişilerden kaçınmanızdır.